Chcete, aby váš interiér vyzeral priestornejšie? Vieme ako na to Tlačiť

small_interierChcete, aby váš interiér vyzeral priestornejšie? Vieme, ako na to. Asi väčšina z nás si občas povzdychne nad nedostatkom priestoru. Niekomu chýbajú úložné priestory, iný sa zase nemôže ani pohnúť v miniatúrnej kúpeľni. Pokiaľ vám chýbajúce centimetre vášho bývania nedajú spávať, verte, že existuje niekoľko užitočných trikov, ktoré vám pomôžu váš byt či dom opticky i reálne zväčšiť.

 

Pre väčší priestor nemusíte hneď búrať priečky. Pri zásadnejších rekonštrukciách je možné dohnať chýbajúce centimetre zmenou dispozície bytu alebo domu. Pokiaľ sa však nechcete púšťať do výraznejších úprav alebo je váš interiér natoľko malý, že by mu ani stavebné úpravy príliš nepomohli, potom máte ďalšiu možnosti. A to sú menšie zmeny v použitých farbách, dekoráciách a nábytku, vďaka ktorým môžete svoje bývanie ľahko pozdvihnúť, rozjasniť a opticky zväčšiť.

Veľkosť nábytku robí svoje. Jedným z dôvodov prečo môže vaše bývanie pôsobiť menšie, než v skutočnosti je, môže byť zle zvolený nábytok. Pokiaľ ste sa napríklad presťahovali z väčšieho bytu a uchovali si pôvodný nábytok je možné, že jeho rozmery nevyhovujú vašim súčasným podmienkam. Jednoducho – čím rozmernejší nábytok v malom interiéri, tým skôr pôsobí samotný interiér nepriestranne a stiesnene. To isté platí v prípadoch, že je v priestore príliš veľa nábytku. Obzvlášť pri malých bytoch teda platí zásada, menej je viac.

small_swedish_interior

Centimetre interiéru pridávajú tiež farby a doplnky. Pri optickom zväčšovaní priestoru môžete kúzliť s farbami. Samozrejme platí pravidlo, že svetlé odtiene farieb sú v malom priestore viac než žiadané, keďže ho presvetlia a prevzdušnia. Ďalšou výhodou je, že lepšie odrážajú denné svetlo a interiér tak opäť zväčšujú. Pozorne voľte tiež vzory. Do menších priestorov sú napríklad vhodné zvislé pruhy. A čomu by ste sa naopak mali vyhnúť? Okrem nevhodných rozmerov nábytku a tmavých farieb radšej zabudnite tiež napríklad na veľké obrazové rámy či masívne lustre.

Šesť zásad, ktoré vám pomôžu váš domov zväčšiť.

1. Vpusťte dovnútra čo najviac denného svetla.

2. Využite obľúbený dizajnérsky trik a v malom priestore použite zrkadlá.

3. Udržujte v interiéri dokonalý poriadok bez zbytočného chaosu.

4. Voľte skôr menšie rozmery nábytku.

5. Svetlé farby na stenách i dekoráciách vám pomôžu interiér rozjasniť.

6. Pokiaľ je to možné, využite v byte sklenené výplne interiérových dverí.