Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Minimalizmus v interiéri. Menej je niekedy viac. PDF Tlačiť E-mail

Minimalizmus v interiéri. Menej je niekedy viac.

MinimalismMinimalizmus je obľúbeným umeleckým smerom, ktorý už takmer šesťdesiat rokov využívajú nielen umelci, ale tiež architekti a interiéroví dizajnéri. Jeho hlavným lákadlom pre využitie v interiéri je bezpochyby jeho jednoduchosť, striedmosť materiálov, čistota línií a vzdušnosť, ktorú vnáša do priestoru.

Dôvody, prečo si ľudia tento moderný štýl obľúbili je hneď niekoľko. V praktickom živote minimalizmus ocenia tí z vás, ktorí nemajú radi miestnosti prepchaté dekoráciami, nekonečné utieranie usadeného prachu v zle dostupných miestach a neustále uhýbanie sa veciam a nábytku v bytoch s menšou rozlohou.

Ako začať? Interiér vybavený v duchu minimalizmu sa obíde bez nadbytočných dekoračných „nevyhnutností“, ako sú napríklad rôzne knihovníčky, poličky či kresielka. Minimalizmus v interiéri sa ale zbavuje tiež všetkých záclon, obrusov a koberčekov. Namiesto nich sústredí svoju pozornosť predovšetkým na použitie naozaj kvalitných materiálov vrátane prvotriednych podlahových krytín i nábytkových kúskov. Všetko, čo je v minimalistickom interiéri použité, by malo byť aj funkčné a vysoko štýlové.

minimalism_bedroom

Minimalizmus v interiéri. Tento štýl sa rozhodne nehodí pre každého a ani do všetkých interiérov. Napriek tomu ho však môžu aspoň čiastočne uplatniť i fanúšikovia odlišných štýlov. Minimalizmus sa totiž hodí všade tam, kde je hlavný dôraz kladený na účelne zariadenie, jednoduché vybavenie a čistotu. Typickým príkladom je kuchyňa. Základom minimalizmu v kuchyni je zakomponovanie všetkých elektrospotrebičov vrátane mikrovlnnej rúry či umývačky riadu, pracovnej dosky i drezu do jediného spoločného kusu nábytku. Vytvorenie multifunkčného vybavenia, keď môžete kuchynský kút využiť rovnako dobre pre varenie ako k podávaniu večere.

Minimalistická obývačka. A ako teda navrhnúť miestnosť, v ktorej obvykle minimalizmus nedominuje? Opäť je potrebné riadiť sa rovnakým princípom – minimum nábytku a doplnkov a naopak maximum voľného priestoru. Základom v minimalisticky zariadenej obývačke by mala byť jednoduchá pohovka, prípadne jedno alebo dve kreslá a konferenčný stolík. Stolík by mal byť predovšetkým funkčný a nie príliš veľký. Všetok nábytok by mal byť bez ozdôb. Pravidlom je tiež použitie minimum nábytku, ktorý musí byť jednoduchý a použitie maximálne dvoch alebo troch farieb. Kvetinové vzory, pásiky, ornamenty na tapetách alebo obľúbené suveníry z dovoleniek sem určite nepatria.

minimalism

Základné atribúty minimalistického interiéru.

 - Jednoduchosť a čistota – vyhýbajte sa nadbytočným ozdobám a doplnkom

- Jednoduché línie nábytku – ideálne sú geometrické tvary

- Skutočne kvalitné materiály – hodí sa drevo, sklo, kov i koža

Minimalizmus sa v posledných desaťročiach zmenil. Už nie je tak príšerne strohý a nekompromisný. Do minimalistického interiéru dnes určite patria tiež farby, živé kvety i jedinečné umelecké solitéry. Napriek tomu sa minimalizmus stále riadi heslom, že menej býva niekedy viac a preto dáva pred kvantitou prednosť kvalite.