Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Obývačka - miesto, kde sa žije PDF Tlačiť E-mail

modern_living_roomObývačka – miesto, kde sa žije. Nie je to tak dávno, čo sa obývačky považovali za výkladné skrine našich domov, kam sa vodili návštevy. Dnes v tejto izbe naplno žijeme, pretože sa stala ozajstným srdcom obytného priestoru, zónou rodinnej pohody a oddychu. Jej zmenená funkcia sa premietla aj do radikálne novej podoby interiéru. O súčasnom poňatí obývacej izby a jeho ďalšom smerovaní sme sa zhovárali s Ing. arch. Luciou Ortutovou – z interiérového štúdia Ekoma design a hlavnej lektorky Akadémie architektúry a dizajnu.

 

Rozviazala zmenená funkcia modernej obývacej izby architektom a dizajnérom ruky alebo, naopak, zúžilo vám to pole pôsobnosti? 

Jej zmenená funkcia sa premietla aj do radikálne novej podoby interiéru. O súčasnom poňatí obývacej izby a jeho ďalšom smerovaní sme sa zhovárali s Ing. arch. Luciou Ortutovou – z interiérového štúdia Ekoma design a hlavnej lektorky Akadémie architektúry a dizajnu. Pre modernú obývačku platí to, čo pre ostatné miestnosti v bytovom interiéri. Takisto zmenila svoj význam a výraz a za posledné roky sa stala oveľa osobnejšou. Vo všeobecnosti nadobudol celý koncept bývania charakter súkromnej zóny jednotlivca, respektíve rodiny, a tým sa značne vzdialil jeho predchádzajúcej štandardnej konvencii nedeľných návštev. V obývačke sa dnes prevažne žije. Preto je v súčasnosti riešenie obývačiek a ich interiéru pre architekta podstatne väčšou výzvou než kedysi. Vždy je tu veľká šanca na objavenie niečoho nového, individuálneho. Koniec koncov, o tom by mal byť bytový interiér.

Nové chápanie obývačky je úzko prepojené s moderným riešením priestoru. Jednoznačne dominuje otvorená dispozícia, dôraz na vzdušnosť, presvetlenie, odľahčenie.Ako sa to prejavuje pri konkrétnej realizácii? Je otvorený priestor výzvou?

Tým, že obývacia izba dnes odzrkadľuje potreby jej majiteľa, ktorému v prvom rade slúži, je aj jej otvorená dispozícia verzus tá uzatvorená veľmi individuálna. Prvou priestorovou danosťou akejkoľvek miestnosti je vždy jej poloha a orientácia k ostatným prevádzkam, teda kde chceme, aby sa obývačka nachádzala v rámci dispozičného diagramu. Napríklad obývačka v nadväznosti na kuchyňu – áno či nie? Dlhodobo prevládal trend otvorenej dispozície, nielen obývačky, ale celého interiéru. V každom prípade platí, že otvorená dispozícia môže užívateľovi zabezpečiť kontakt a prehľad, pritom vôbec nemusí pôsobiť extrovertne ani neútulne. Otvorený priestor nám poskytuje veľa možností, no nie vždy je dostatok miesta zárukou kvalitného interiéru. Často sa stretávame s opačným prípadom, keď obývačka malých rozmerov svojim usporiadaním a výrazom vyznie vzdušne, presvetlene a tak akurát. Niekedy skutočne platí staré známe: Menej je viac.

living-room-design-ideas

V čom sa líši nový prístup k zariaďovaniu obývačky oproti predchádzajúcim obdobiam?

Na Slovensku, žiaľ, dlhodobo prevládal trend, že centrom obývačky je televízor. Podľa tohto princípu bolo v nedávnej minulosti definované aj ostatné zariadenie, či už pohodlná sedačka k nemu, podnožka pod nohy, mohutná televízna stena s potrebným príslušenstvom. Keďže v poslednom období je už trend masívnych obývačkových stien na ústupe, dostali priestor aj menej násilné riešenia zariaďovania, ktoré akýkoľvek priestor odľahčia a poskytnú majiteľovi aj iné dizajnové možnosti. Aj keď dominante obývacej izby v podobe televízora zrejme úplne neunikneme, už dlhšie sa dominantný charakter priestoru pripisuje aj kuchyni, samozrejme, ak je vyslovene nadviazaná na obývaciu izbu. Sedenie bude vždy tvoriť gro obývačky. Záleží iba na tom, aký mu dáme výraz. Rovnako je veľmi príjemné, keď sa ústredným bodom obývačky stane kozub jemných línií, v ktorého blízkosti je napríklad iba pohodlné kreslo na čítanie, pár kníh a kvalitné svietidlo. Nuž, sto ľudí, sto chutí. Nech je však prevládajúcim prvkom čokoľvek, vždy by to malo byť v modernom, jednoduchom a najmä prirodzenom duchu.

Ako veľmi odvážni môžeme byť pri zariaďovaní skutočne modernej obývačky?

Miera odvážnosti pri tvorbe bytového interiéru závisí najmä od klienta. Ak architekt a klient nájdu spoločnú reč v tom najšialenejšom interiéri, možnosti sú prakticky neobmedzené. Netreba však zabúdať na to, že architektúra aj interiér je vlastne vytváraním životného prostredia a interiér musí fungovať.

A čo rozhodne nesmie chýbať v modernej obývačke?

Jednoduchosť a prirodzenosť. A s nimi aj spokojný a šťastný užívateľ, ktorého bude tento priestor odzrkadľovať. A nesmieme zabúdať ani na to, že menej je niekedy viac. Je však vždy veľmi dobré, ako „menej“ vie samo seba obhájiť.